Kosmetyki

Ziołowe olejki do kąpieli i masażu, które zrobisz sama

Wykorzystaj to, że trwa sezon na świeże zioła i kwiaty i zrób sama ekologiczny olejek do kąpieli lub masażu. To proste i tanie, a efekt z pewnością Cię zachwyci. Taki olejek możesz zrobić ze swoich ulubionych kwiatów, ziół, igiełek i pędów roślin iglastych, a nawet z szyszek. Rośliny zbieraj rano. To najlepszy okres, ponieważ po nocy są odświeżone, jędrne i zwierają najwięcej cennych substancji. Pozyskuj surowiec roślinny przeznaczony na olejek, z pewnego źródła.

Najlepiej wybierz kwiaty i zioła z własnego ogródka lub poproś o nie, zaufaną sąsiadkę. Nie zbieraj roślin przy drodze ani w miejscach, co do których nie masz pewności czy nie zastosowano na nie pestycydów. Wszystkie zebrane pąki, kwiaty, liście i inne części roślin starannie umyj pod bieżącą chłodną wodą. Aby uzyskać olejek odświeżający, użyj świeżych liści mięty. Jeśli chcesz, by był relaksujący, weź garść listków melisy lub kwiatów lawendy.

Z kolei dzika róża odmładza i wprawia w dobry nastrój, a olejek nagietkowy działa na skórę przeciwzapalnie, antycellulitowo, likwiduje blizny i rozstępy. Ziołowy olejek do kąpieli lub masażu możesz zrobić na dwa sposoby- na zimno lub na ciepło. Jeśli wolisz sposób na zimno, wrzuć zebrane kwiaty lub zioła do słoika, lub butelki z ciemnego szkła do około ¾ jego wysokości. Następnie zalej rośliny olejem, w taki sposób, aby były nim całkowicie przykryte. Możesz użyć oleju migdałowego, słonecznikowego, z pestek winogron, jojoba, oliwy z oliwek czy oleju ryżowego.

Olejki do kąpieli domowe

Co jest najprzyjemniejsze dla naszej skóry?

Wybierz ten, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojej skóry. Słoik lub butelkę zakręć i umieść w ciepłym miejscu na 4-5 tygodni. Po tym czasie odcedź olejek przez gazę. Pamiętaj, by na końcu dokładnie wycisnąć elementy roślin, które pozostały po odlaniu olejku. To niezwykle istotne, ponieważ to właśnie w nich znajdują się cenne, skoncentrowane ekstrakty roślinne. Olejek możesz też zrobić metodą na ciepło. Jest znacznie szybsza, ale wymaga nieco więcej uwagi. W tym celu wlej do garnka wybrany przez siebie olej i wrzuć do niego zioła. Zachowaj proporcje 250-300 gramów ziół na 3 szklanki oleju. Olej ostrożnie doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez około 2, 5 godziny. Cały czas pilnuj, by olej nie kipiał ani się nie palił. Kiedy wystygnie, przecedź go przez gazę podobnie jak w metodzie na zimno.

Ekologiczny olejek do kąpieli lub masażu własnej roboty możesz przechowywać około 6 miesięcy w lodówce. Użyj do tego szczelnie zakręconego słoiczka lub butelki z ciemnego szkła.

No Comments

    Leave a Reply